Чорне-пречорне золото


Нафта була і лишається головним ресурсом масштабної промисловості, її кров’ю і потом. За неї платять колосальні гроші, ведуть війни і вбивають людей. Бензин, дизпаливо, пластмаси і парафіни,- все те, без чого неможливим було б сучасне виробництво, отримують з нафти. При цьому щорічно десятки міліонів тон нафтопродуктів потрапляє у Світовий океан. На даний момент близько четвертої частини води планети так чи інакше забруднені нафтою…Що призводить до виливів дорогоцінної рідини і як зменшити їх негативний вплив на довкілля, я намагалась розібратись у даній статті.

Чорне-пречорне золото

МАСШТАБИ ЗАБРУДНЕННЯ В УКРАЇНІ

За інформацією, наданою мені Міністерством надзвичайних ситуації, у 2006 році в Україні зареєстровано п’ять великих аварій, що спричинили виливи нафтопродуктів у навколишнє середовище, з них дві – у Львівській, дві – у Чернігівській та одна – у Харківській області. Найчастіше виливи нафти стаються внаслідок несанкціонованих врізок у нафтопроводи, коли з метою наживи підприємливі громадяни роблять отвори у трубах, якими транспортується пальне, і безкоштовно відкачують рідину. Оскільки тиск в проводі достатньо сильний, такі врізки надовго лишаються відкритими, і нафта потужним струменем виливається назовні. Іншими поширеними причинами потрапляння нафтопродуктів у воду та грунти є аварії нафтоперевізних автомобілів та суден, недоочистка стічних вод промислових підприємств, особливо нафтовидобувної та нафтопереробної промисловості, незадовільний технічний стан задіяного у галузі обладнання і порушення правил експлуатації та ремонту нафтопроводів. Так, наприклад, у минулому році на магістральному нафтопроводі "Дружба" через недотримання правил техніки безпеки одразу у шістьох місцях сталися вибухи, внаслідок яких були пошкоджені 10 приватних житлових будинків і школа. Окрім того, актуальною є проблема аеродромів та військових полігонів, грунт під якими буквально насичений рештками транспортного палива.

Окрім прямої небезпеки для людських життів, виливи нафти спричиняють значні матеріальні втрати, часто супроводжуються пожежами і забрудненням навколишнього середовища. Отруєння вод і грунтів нафтою та продуктами її розкладу завдає їм непоправної шкоди, змінюючи їх фізико-хімічні властивості. Такі ділянки не можуть використовуватись у сільському господарстві, вода стає непридатною для пиття, побутових і виробничих потреб. Окрім того, нафта опосередковано впливає на рослинний і тваринний світ забруднених територій. Особливо страждають водоплавні птахи. Вони не тільки сідають на воду, вкриту плівкою нафтопродуктів, котра склеює пір’я, а і, плутаючи плями на воді зі здобиччю, ковтають забруднену воду. Інші тварини і рослини також дуже потерпають від нафтовиливів, і нерідко територія, на якій сталась аварія, перетворюється на пустелю.

Чорне-пречорне золото

ЯКЩО У ВАС РОЗЛИЛАСЬ НАФТА

Перш за все, необхідно викликати аварійно-рятувальну бригаду, позвонити в пожежну службу і міліцію. Вони проведуть локалізацію і знешкодження наслідків аварії.

На сьогоднішній день з перемінним успіхом застосовується декілька методів очищення забруднених нафтою середовищ:- адсорбція і збір нафтопродуктів, що застосовується при масштабних виливах, особливо на воді (недоліком є те, що середовище очищується не повністю);

- випалювання нафти, наприклад з грунту, вважається одним з найдешевших методів. Тут виникає нова проблема – вторинне забруднення довкілля продуктами згорання, серед яких є канцерогенні. Окрім того, вогонь повністю знищує рослинність;

- використання синтетичних поверхнево активних речовин (сПАР), котрі відділяють частинки нафти від субстрату, після чого її легше видалити, також є екологічно недоцільним. Справа в тім, що самі сПАРи являються високо отруйними речовинами, їх вплив навіть перевищує шкоду, заподіяну нафтою;

- біологічний розклад нафтопродуктів, тобто застосування спеціальних бактерій-деструкторів вуглеводнів, котрі перетворюють токсичні забруднюючі речовини на безпечні.

Чорне-пречорне золото

Втім, треба визнати, що доволі часто плями розлитої нафти, особливо невеликі, просто «забуваються» за браком часу чи бажання. Так, вода, якою ми миємо у дворі автомобіль, або літр випадково розлитого бензину всотується в землю, розпливаючись після дощу веселковими розводами. Продукти розкладу таких незначних , на перший погляд, доз отруйних речовин, накопичуються в грунті і підземних водах, формуючи фонове забруднення. Саме цей фон, подібно до фону радіаційного, постійно впливає на довкілля, отруює повітря і воду, спричинює захворювання людей.

НОВИЙ ПІДХІД ДО СТАРОЇ ПРОБЛЕМИ

За інформацією про шляхи подолання проблеми я звернулась до Лабораторії екології нафтозабруднених середовищ при Інституті мікробіології та вірусології НАНУ. Кандидат біологічних наук Олександр Дульгеров та директор Українського дослідни цього центру екології нафти і газу Андрій Нудьга люб’язно погодились розповісти про розробки своєї лабораторії в галузі ліквідації забруднень.

За їх словами, основною причиною виливів нафти були і залишаються незаконні врізки. Вдаватись до таких недобросовісних дій людей змушують високі ціни на пальне. У практиці лабораторії був випадок, коли із саморобної «скважини» у нафтопроводі, навіть обладнаної краном, систематично заправлялись бензовози. Порушення відкрилося в доволі несподіваний спосіб: дикий кабан зачепив вентиль крана і відкрив його. Недостача нафти була помічена тільки після того, як з труби просто в землю вилилося 120 тон газового конденсату. Ситуація ускладнювалась тим, що труба знаходилась на глибині 1,5 м під землею, а грунт був сильно заболочений. Окрім того, застаріле забруднення значно гірше піддається очистці.

- Як же ліквідують наслідки таких значних аварій?

- Перш за все,- відповідає Андрій Нудьга,- після перекриття пробоїни в трубі встановлюють бонові загородження, щоб нафтопродукти не розповсюджувались на сусідні території. Далі те пальне, яке ще можна зібрати, відкачують, а леткі газові фракції випалюють. Однак в грунті залишається значна частина високоотруйних складових палива, які також треба обов’язково ліквідувати. Для таких цілей нашою лабораторією був розроблений бактеріологічний препарат «Десна», котрий дозволяє повністю відновити первинний стан середовища. Завдяки застосуванню біологічного агенту процес розкладу нафтопродуктів не тільки пришвидшується, а і стає абсолютно безпечним для навколишнього середовища. Так, у згаданій ситуації із врізкою екологія болота нормалізувалась менше ніж за рік, відновилась рослинність, з’явились характерні для території амфібії.

- В яких ще випадках доцільно застосовувати препарат «Десна»?

- Можна впевнено стверджувати, що препарат ліквідує наслідки всіх без виключення негараздів, пов’язаних із виливом нафтопродуктів. Навіть такі глобальні катастрофи, як аварії нафтових танкерів, коли у воду потрапляють тисячі тон пального, не становлять винятку. Справа в тому, що сорбент, який входять до складу цього преперату, фізично зв’язує частинки нафти, перешкоджаючи їх поширенню, а потім бактерії розкладають їх до безпечних і навіть корисних для довкілля сполук. Тому використання біодеструкції на сільськогосподарських землях дозволяє підвищити їх родючість. В розчиненому вигляді «Десною» можна очищати і грунтові води, тоді як за допомогою інших засобів це неможливо.

- А яке становище із нафтозабрудненням у містах?

- Цікавою проблемою є утилізація мулу, котрий накопичується на автомобільних мийках.- Відповідає Олександр Дульгеров.- Він являє собою субстрат, в якому збираються всі токсичні речовини з доріг, в тому числі пил, важкі метали і нафтопродукти різного ступеня розкладу. В експериментах з культурними рослинами показано, що цей мул викликає істотні патології, пухлини стебел і коренів, відповідно зменшується урожайність. Просто викидати його ні в якому разі не можна. А після додавання в нього бактерій і компостування цей токсичний грунт перетворюється на повноцінне дешеве добриво. Більше того, навіть фільтрат зі сміттєзвалищ може бути знешкоджений за допомогою цього чи інших подібних препаратів. Отже поле дії для бактеріологічної деструкції нафтопродуктів у містах теж доволі широке, особливо зважаючи на його низьку вартість і безпечність для природи.

нафтова плівка= на= воді.= до...
нафтова плівка на воді. до...
...і одразу= після= обробки= біопрепаратом.
...і одразу після обробки біопрепаратом.

РОЗДУМИ

Сьогодні використання біотехнологій взагалі, і нафтодеструкції зокрема, знаходить своє застосування як в Україні, так і закордоном. Промисловці та особи, відповідальні за ліквідацію забруднень, розуміють, що препарати природного походження є ефективними і безпечними. Однак подекуди все ще використовуються застарілі методи, котрі погіршують і без того кризовий стан навколишнього середовища.

Ми поки що не можемо відмовитись від використання нафти як палива і сировини для виробництва. Ми змушені викачувати її з надр планети, спалювати, закопчуючи небо, і розливати, отруюючи океани. Та врешті решт запаси невідновних ресурсів, таких як нафта, вугілля, фосфати і уран, вичерпаються. Тому людська цивілізація стоїть на свого роду терезах, шальки яких розгойдуються в різні боки. Що зникне першим – нафта чи природне середовище?

І тому одним з найпріоритетніших завдань цивілізованого людства, а отже і кожного з нас, є не тільки впровадження енергозберігаючих технологій, не тільки використання нових відновних ресурсів, а і очищення забруднень, спричинених нашою діяльністю.

Коли будете наступного разу мити своє авто, спитайте на мийці, що вони роблять із токсичним мулом. (вперше опубліковано в журналі "ЭСТА" за травень 2007)